O wielu pozytywnych i leczniczych właściwościach drzew pisałam w poprzednim poście: "Idź do lasu ! cz. 1."
link:
http://naturanaturalnie.blogspot.com/2015/08/idz-do-lasu-cz-1.html
![](http://img.zszywka.pl/1/0023/w_2715/wystroj-wnetrz/domek-na-drzewie.jpg)
![](http://www.menopauza.pl/content_picture/full_size/3ef6b97053fa0273d3ebe9c2a3bb1b32.jpg)
Ale koniec tych marzeń. Chcę przestawić Wam waszych przyjaciół: DRZEWA
Bardzo mało i niestety rzadko pisze się w Polsce o uzdrawiających właściwościach drzew, chociaż leczenie drzewami ma swoją naukową nazwę - dendroterapia, bądź drzewolecznictwo. Dendroterapia jest znana na całym świecie w obrębie medycyny naturalnej. O terapii drzewami możemy dowiedzieć się również z książki znanego niemieckiego przyrodnika Manfreda Himmel'a, który wydał książkę pt. "Drzewa pomagają leczyć".
Słuchając wskazówek Himmel'a aby połączyć się z danym drzewem i efektywnie korzystać z jego "mocy" należy drzewa dotknąć, w ten sposób możemy ukoić swój ból, czy dolegliwości psychiczne. Jeśli ktoś cierpi na bóle głowy, stany reumatyczne, stresy, depresje czy problemy z krążeniem, a nawet kłopoty miłosne powinien poszukać konkretnego drzewa w lesie czy parku. Największą siłę leczniczą drzewa mają w okresie wiosny i lata! Aby jak najlepiej skorzystać z dobroczynnośc i drzew należy dotykać pnia drzewa gołymi dłońmi, równocześnie opierając się o nie plecami i tyłem głowy, ewentualnie obejmując drzewo dotknąć je czołem. Jeśli natomiast cierpimy na bezsenność Himmel radzi położyć się pod drzewem i bosymi stopami wesprzeć się o jego pień.
http://www.instytutnoble.pl/uzdrawiajaca-energia-drzew/ https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/05/30/moc-drzew/
A oto właściwości lecznicze poszczególnych drzew:
1. DĄB - dotykając codziennie przez 10-15 min. pnia dębu, odczujemy po kilku dniach przypływ nowej energii życiowej, zwłaszcza przy osłabieniu chorobą bądź dużym wysiłkiem fizycznym. Drzewo to usprawnia działanie naczyń limfatycznych i krwionośnych, przez co poprawia funkcjonowanie mózgu. Z jego kory można sporządzić wywar, który leczy skórę, obrzęki, a także polecany jest kobietom w formie nasiadówek. Działa również antystresowo oraz wzmacnia psychikę.
2. BUK - jego działanie można określić jako dalekosiężne, ponieważ oddziałuje on na człowieka już z odległości 10 - 15 m. Buk działa na człowieka kojąco, dlatego spacer przez las bukowy to swoista kąpiel w czystej energii życia. Jeśli mamy problem z krążeniem, bądź często mamy sytuacje stresowe powinniśmy co najmniej raz w tygodniu pospacerować przy buku. Natomiast aby złagodzić bóle głowy powinno się przykładać liście buka na czoło wraz z zimnym okładem.
3. BRZOZA - jedno z najbardziej cenionych przez Słowian (i przeze mnie) drzew. Regularne kontakty z tym drzewem redukują stany depresyjne i dolegliwości schorowanych części ciała. Himmel mówi, że jej bliskość podsuwa zbawcze pomysły dotyczące wyjścia z beznadziejnych sytuacji życiowych. O brzozie mówią również, że potrafi wziąć na siebie chorobę danej osoby. A sok z brzozy poprawia działanie pęcherza oraz nerek.
4. KASZTANOWIEC - działa przede wszystkim uspokajająco, oddala wewnętrzne niepokoje i lęki, ułatwia zasypianie. Jest lekiem duszy, przywraca dobre samopoczucie oraz wiarę w siebie. Korzystnie oddziałuje również na strefę uczuciowa oraz pobudza naturalną ciekawość świata. Z kory kasztanowca można uzyskać preparaty medyczne wspomagające leczenie hemoroidów, żylaków, kaszlu, a także wzmacniające tkankę mięśniową.
5. JARZĘBINA - wzmacnia siłę woli, działa mobilizująco, pomaga w podjęciu trudnych wyborów, pomaga lepiej znosić niepowodzenia oraz przeciwności losu. Jarzębina pomaga również w pozbyciu się nałogów. Herbata z nasion jarzębiny pomaga w dolegliwościach wątroby i śledziony, a stosowana zewnętrznie poprzez nacieranie łagodzi bóle reumatyczne i bóle mięśni.
6. LIPA - to uosobienie miłości, łagodzi ona duchowe bóle, zmiękcza zatwardziałe serca oraz rozwiązuje problemy uczuciowe. Lipa zwiększa również siły witalne oraz pobudza umysł. Herbata z kwiatów lipy działa napotnie, łagodzi kaszel, katar, pomaga w zapaleniu oskrzeli, uspokaja i łagodzi skurcze.
7. CZEREŚNIA - drzewo to pobudza erotyczną aktywność jak również tęsknotę za miłością. Himmel twierdzi, że jest w stanie pomóc przy blokadach seksualnych, żeby jednak zadziałało należy ze złączonymi nogami oprzeć się o drzewo plecami a później zgiąć w pasie z rękami wysuniętymi do przodu, czynność tą należy powtórzyć 5 minut dziennie przez okres 1 tygodnia. Herbata z wysuszonych ogonków czereśni pomaga przy silnym kaszlu zaś sok z owoców jest korzystny przy niskim ciśnieniu, zaś same owoce działają przeciwzapalnie.
8. CZARNY BEZ - przebywanie w jego polu elektromagnetycznym działa moczopędnie i odwadniająco, a gojenie blizn oraz wrzodów przebiega szybciej. Dotykanie czarnego bzu oddziałuje na organizm odświeżająco, jak również poprawia nam humor. Czarny bez jest rośliną leczniczą, herbata z jego kwiatostanu działa potopędnie i skutecznie leczy przeziębienia oraz grypę. Jego owoce wzmacniają odporność organizmu, zaś substancje zawarte w korze przeciwdziałają kumulowaniu się wody w organiźmie.
9. SOSNA - oddziałuje na człowieka w odległości do 5m, w jej zasięgu można znaleźć wewnętrzną równowagę oraz spokój. Spacer przez las sosnowy zalecany jest przy przeziębieniach, gdzie korzenny, aromatyczny zapach drzew umożliwia głębsze oddychanie oraz oczyszcza drogi oddechowe. Z jej żywicy, igieł czy młodych pędów otrzymuje się preparaty podnoszące stan ukrwienia, uspokajające oraz redukujące kaszel.
10. JODŁA - jest symbolem siły i mocy. Dzięki regularnemu przytulaniu tego drzewa troski i niepokoje stają się mniejsze, nastawienie do życia bardziej pozytywne i całe nasze życie może obrócić się ku lepszemu. Jej drewno, igły i żywica służy do sporządzania preparatów działającym przeciw schorzeniom reumatycznym i artretycznym. Ponadto żucie żywicy jodły wzmacnia dziąsła, a wywar z jej gałęzi (nasiadówka) jest bardzo skuteczny przy stanach zapalnych pęcherza i upławach.
11. WIERZBA - działa antydepresyjnie, stymuluje rozwój psychiczny dziecka oraz działa uspokajająco na agresywne zwierzęta. Herbata z jej kory silnie obniża stany gorączkowe i pomaga przy dolegliwościach artretycznych oraz nerwobólach.
12. OLCHA - w średniowieczu olchę okryto złą sławą, uważano ją za drzewo odstraszające, budzące przerażenie. Według Himmela drzewo to wydobywa z człowieka subtelne drgania wzmacniając jego spirytystyczne zdolności przeczuwania oraz jasnowidztwa. Wywarem z liści olchy można płukać jamę ustną, dzięki czemu wzmocnimy dziąsła.
13. MODRZEW - leczy zaburzenia układu nerwowego. Jest pomocny przy napadach depresji i melancholii. Jest tzw. lekiem dla pesymistów, obdarza dobrym nastrojem oraz poprawia humor. Wzbudza również altruizm oraz pobudza chęć do życia, napawa zapałem oraz dodaje sił i ułatwia regenerację.
Należy pamiętać, że dendroterapia jest procesem długotrwałym i jest przeznaczona dla ludzi wytrwałych oraz kochających przyrodę. Zachęcam Was do regularnego, najlepiej codziennego, odwiedzania przez 20 -30 min wybranego drzewa, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października. Poprawi to na pewno nasze samopoczucie oraz kondycję fizyczną. Przecież nigdzie nie odpoczywa się tak jak na łonie natury...
Źródło:
Manfred Himmel, "Drzewa pomagają leczyć"
http://przykominku.tv/przyroda/dendroterapia-przyjac-pozytywna-energie-drzew/
https://hipokrates2012.wordpress.com/2013/05/30/moc-drzew/
Polecam Dendrolog Warszawa www.dendrolog-warszawa.pl/ bardzo rzetelna firma. Warto na niąpostawić.
OdpowiedzUsuń